• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Przygotowanie do zawodów HFT część I - sprzęt i akcesoria

czowka2

Obecne regulacje prawne obowiązujące w Polsce, dostępność sprzętum jak i niezaprzeczalny walor przebywania na świeżym powietrzu powodują, że strzelectwo terenowe staje się coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu.
Z roku na roku pojawiają się nowi strzelcy, chcący sprawdzić i porównać swoje umiejętności w zawodach terenowych Hunter Field Target.
Przede wszystkim z myślą o takich osobach, w poniższym tekście zasygnalizujemy najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jak i przedstawiamy kilka porad jak przygotować się i o czym należy pamiętać zanim oddamy swój pierwszy oceniany strzał na torze HFT.

Oprócz tak oczywistych elementów jak karabinek z celownikiem optycznym i śrut, jest jeszcze kilka akcesoriów, które są przydatne zarówno w trakcie przygotowań, jak i podczas samych zawodów.

W pierwszej kolejności powinno doposażyć się w matę strzelecką, dzięki której będziemy mogli wygodnie spędzać czas podczas treningów, a na zawodach uchroni nas ona od podłoża mogącego pod koniec toru, po przejściu nierzadko kilkuset osób, przypominać mokradło lub w porze zimowej lodowisko.

20190203 114433

Wybór materiałów i wzorów mat jest olbrzymi. Jeżeli to możliwe to polecam maty z wytrzymałej cordury, ale ostatecznie ważne jest jedynie, aby spełniała ona swoją funkcję.

Kolejnym niezbędnym z akcesoriów jest rękawica strzelecka na dłoń podtrzymującą karabinek.
Rynek oferuje nam całą gamę modeli rękawic dedykowanych do sportów strzeleckich zarówno z odkrytymi palcami jak i pełnych.
Wybór zależy jedynie od upodobań użytkownika.

rkawica
Jeżeli używamy karabinków PCP, bezodrzutowych (HFT1) powinna to być rękawica do strzelań I.S.S.F dobrze stabilizująca dłoń i nadgarstek, a nie zwykła rękawica taktyczna jakich używa się do strzelań z broni palnej.
W mroźne dni, szczególnie podczas rund Pucharu Zimowego, niektórzy strzelcy używają rękawic narciarskich i jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż goła dłoń.
Nie jest to żadna forma ekstrawagancji czy mody.
Rękawica naprawdę jest potrzebna. Dość powiedzieć, że rękawic używają wszyscy strzelcy, zarówno z polskiej, jak i światowej czołówki.
Jeżeli chodzi o karabinki z odrzutem (HFT2) sprawa ma się troszkę inaczej i mistrzowie tej konkurencji stosują już różne typy, niemniej praktycznie zawsze, na dłoni podtrzymującej karabinek jest jakaś rękawiczka.

Zestaw kluczy imbusowych i śrubokrętów do regulacji karabinka i celownika jest również niezbędny zarówno podczas treningu, kiedy dostosowywujemy osadę do naszych potrzeb jak i w trakcie zawodów, kiedy to nie możemy w prawdzie zmieniać ustawień osady, ale zawsze mamy prawo naprawić awarie, które jednak czasem się zdarzają.

Na liście niezbędnych akcesoriów powinna znaleźć się jeszcze chusteczka do optyki lub po prostu chusteczki higieniczne.
Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, przy niskich temperaturach zdarzy się, że „dmuchniemy sobie w celownik”, albo w trakcie zawodów rozgrywanych w deszczu, dojdzie do pokrycia soczewek parą lub kroplami wody.
Wtedy, w ramach przysługujących nam 2 minut na stanowisku, będziemy musieli doprowadzić lunetę do stanu używalności.

Dla osób po raz pierwszy biorących udział w zawodach, nawet po wnikliwej lekturze regulaminu może nie być oczywiste, że podczas oddawania strzału najczęściej (poza postawami wymuszonymi) dotykamy karabinkiem palika.
Warto więc wyposażyć się w najprostszy nawet palik i podczas treningów ćwiczyć chwyt i oparcie karabinka o palik, aby wypracować najbardziej odpowiadającą nam i co ważne powtarzalną technikę.Bipod, poducha do przestrzeliwania lub inna podstawka pod karabin są równie przydatne jeżeli będziemy ćwiczyć precyzyjne strzelanie w poszukiwaniu najlepszego skupienia, lub jako wsparcie dla juniorów co dopuszcza regulamin.W kategorii seniorskiej takie akcesoria są już zakazane, dlatego strzelanie należy ćwiczyć bez nich, lub o ile to możliwe, z użyciem palika, albo po prostu z karabinkiem opieranym na dłoni leżącej bezpośrednio na podłożu.
Musimy pamiętać również, że wyzerowany z poduchy zestaw strzelecki, szczególnie karabinek sprężynowy, jeżeli następnie będziemy strzelać z palika lub z wolnej ręki, z uwagi na zmianę punktu podparcia może zmienić punkt trafienia.
W przypadku karabinków PCP sprawa wygląda już inaczej i osoby posiadające karabinki bezodrzutowe często montują do nich bipody, które podczas oddawania strzałów w trakcie zawodów są składane.
Bipody mają dodatkową funkcję i stanowią dociążenie w strefie lufy krótkich karabinków, poprawiające stabilizację, podczas strzałów z postaw wymuszonych.Zestaw tarcz, kulochwyt, cele reaktywne będą również niezbędne, nie do zawodów, ale do treningów i regulacji sprzętu.
Możemy stosować dowolne tarcze i cele reaktywne.
Pamiętajmy jedynie, aby zapewnić podstawowe względy bezpieczeństwa i za celami przewidzieć albo kilkadziesiąt metrów wolnej przestrzeni na bezpieczny opad śrutu albo kulochwyty, bądź to naturalne, bądź też uprzednio przez nas przygotowane.

cele reaktywne

Tarcze do różnych konkurencji opracował Klub ŚKS DSSR LOK i z jego strony można pobrać szereg gotowych wzorów do wydruku:  LINK

Chrono - wprawdzie na początku może nie jest to niezbędne urządzenie, ale z czasem okaże się, że będziemy go bardzo często używać.
Jeżeli jest taka możliwość to proponuję nabyć nawet najprostsze combro MK4.
Skróci nam czas ustawiania, regulacji i sprawdzania karabinka.
chrono-combro-mk4-1
Warto mieć również dodatkowe, zapasowe pudełko z tym samym śrutem, którego używamy w trakcie zawodów.
Częstym widokiem na torze jest kupka śrutu rozsypana w rejonie palika :-)
Jeżeli nam się to przydarzy, miejmy niewielki zapas 30-40 sztuk w osobnym pudełeczku, aby móc bez straty czasu, a przede wszystkim bez stresu, kontynuować rywalizację.

rut

Pudełko należy wyścielić gąbką, aby śruty nie obijały tak o siebie jak i o ścianki opakowania. Doskonale do tego nadają się fabryczne gąbki JSB.

LINKI DO KOLEJNYCH CZĘŚCI ARTYKUŁU:

Przygotowanie do zawodów HFT część II - ustawienie zestawu strzeleckiego
Przygotowanie do zawodów HFT część III - przestrzelanie i opisanie trajektorii pod kątem zawodów HFT
Przygotowanie do zawodów HFT część IV - pozostałe aspekty HFT

copyrights©strzelectwoterenowe.pl

YouTube Video

  • Najnowsze artykuły
  • Popularne artykuły
Puchar Zimowy 2024

Puchar Zimowy 2024

2024-03-10 16:52:00

IV runda Pucharu Zimowego 2024

IV runda Pucharu Zimowego 2024

2024-02-28 16:26:15

III runda Zimowej Ligi PRS 2024

III runda Zimowej Ligi PRS 2024

2024-02-18 13:42:26

III runda Pucharu Zimowego 2024

III runda Pucharu Zimowego 2024

2024-02-11 13:27:12

Silhouette

Silhouette

2013-02-24 19:15:57

Hunter Field Target

Hunter Field Target

2013-02-24 19:07:59

Field Target

Field Target

2013-02-24 18:36:56

Metody określania odległości w HFT

Metody określania odległości w HFT

2023-10-17 22:00:00

Partnerzy

Field Target

ft miniField target (FT) – konkurencja, której zasady zostały najwcześniej określone. Polega na strzelaniu z karabinka pneumatycznego co celów, w których strefa trafienia (KZ) ma wielkość od 15 do 40 mm. Cele umieszczone są na dystansie od 8 do 50 metrów.  [ więcej ]

Hunter Field Target

hft poprawiony miniHunter field target (HFT) – konkurencja, której zasady opracowano trochę później niż FT. Głównym zamysłem tej konkurencji jest wprowadzenie zasad bardziej zbliżonych do tych, które spotyka się podczas polowań. [ więcej ]

Silhouette

sylwetki miniSilhouette (z ang. sylwetki) to nic innego jak wycięte z kilkumilimetrowej, stalowej blachy sylwetki zwierząt: kurczak, dzik, indyk i muflon, ustawione na podwyższeniu (półce), na określonych odległościach. Jedynym zadaniem strzelca jest trafić jednym strzałem każdą sylwetkę strącając ją z półki. [ więcej ]

Last News

Falcon T50i 5-50X60i SFP ED

Falcon T50i 5-50X60i SFP ED

2024-05-06 19:28:49

Zakończenie Zimowej ligi PRS

Zakończenie Zimowej ligi PRS

2024-03-26 07:21:11

Delta Stryker HD 1-10x28 SDOG-1

Delta Stryker HD 1-10x28 SDOG-1

2024-03-23 15:32:49

Kalendarz Strzelecki 2024

Kalendarz Strzelecki 2024

2024-03-23 13:03:43

Popular News

TARGI IWA 2013

TARGI IWA 2013

2013-03-05 08:33:59

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

2015-01-30 19:24:24

Odznaka strzelecka PFTA

Odznaka strzelecka PFTA

2013-03-06 01:19:51

Odszedł Andrzej Skiba

Odszedł Andrzej Skiba

2013-11-06 17:56:33

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %