• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Przygotowanie do zawodów HFT część IV - pozostałe aspekty HFT

2222Regulamin konkurencji - należy obowiązkowo zapoznać się z aktualnym regulaminem konkurencji, regulaminem bezpieczeństwa jak i z regulaminem dla organizatora. W tym ostatnim dokumencie  znajdziemy wytyczne dla poszczególnych wielkości stref trafienia i dystansów co będzie nam bardzo pomocne na torze.

Aktualnie obowiązujące w Polsce regulaminy są publikowane  na stronie: www.pfta.pl.
Nawet jeżeli jakieś zapisy mogą być dla nas na początku niejasne to po lekturze tych dokumentów będziemy czuć się dużo pewniej w trakcie rywalizacji.Warto również zapoznać się z wytycznymi WHFTA, gdzie w czytelny sposób na fotografiach pokazano podstawowe zasady dotyczące postaw strzeleckich jak i najczęstsze błędy popełniane przez zawodników:  LINK

Kolejna i równie ważna kwestia - checklista. Należy ją sporządzić i sprawdzić przed wyjazdem na zawody aby zawsze mieć ze sobą absolutne minimum:
1. Karabinek
2. Śrut + zapasowe pudełko z 30-40 sztukami śrutu na wszelki wypadek
3. Mata
4. Rękawica
5. Notatki z naszą trajektorią i notatki dotyczące pomiaru stref trafienia
6. Przetoczka do ładowania/ końcówka do ładowania karabinka PCP
7. Zestaw kluczy do naszego karabinka
8. Pas do noszenia karabinka lub futerał, jeżeli na tor nie zabieramy futerału bądź kufra w którym nosimy karabinek na co dzień
9. Chusteczki do czyszczenia optyki
10. Butla – jeżeli chcemy być niezależni od organizatora

Większość z nas uważa, że w świetnie radzi sobie z oceną odległości  a co najmniej wykonuje to zadanie poprawnie … do czasu, kiedy po raz pierwszy znajdziemy się na torze HFT. Każdy, kto uprawia  strzelectwo terenowe  zna to uczucie, tak z przeszłości jak i często z ostatnich zawodów :-), kiedy to śrut trafia o centymetr wyżej hit zony. Dobrze, że trafił chociaż w blachę a nie poszedł całkiem górą ... tak właśnie sprawdza się nasza umiejętność oceny dystansu w terenie.

O sposobach oceny odległości  do celu szerzej pisaliśmy tutaj: LINK

Jest to sztuka, którą należy stale doskonalić samemu dlatego teraz skupimy się na absolutnym minimum, które powinno zostać wykonane przed pierwszymi zawodami HFT.
Te działania możemy zaplanować z powodzeniem w trakcie i równolegle z opisywaniem trajektorii na poszczególnych dystansach ale z uwagi na niezbędny czas polecam poświęcić temu zadaniu osobny trening.
Potrzebne będą przygotowane wcześniej kartki papieru z różnymi wielkościami stref trafienia  oraz cele reaktywne, najlepiej figurki FT lub spinery z blachą wokół lizaków.
Kartki z narysowanymi strefami o różnych średnicach ustawiamy na dystansie HFT począwszy od 7,0 metra. Obok kartki, na tym samym dystansie ustawiamy figurkę FT lub spinera.
Korzystając z zapisów regulaminu sprawdzamy na jakim dystansie jaka strefa może zostać zastosowana pamiętając, że stosowane są strefy trafienia (HZ) w przedziale 15 – 40mm a wytyczne regulaminowe są następujące:
-odległość do celu o strefie trafienia 15-19mm: 12 - 23m
-odległość do celu o strefie trafienia 20-24mm: 7 - 28m
-odległość do celu o strefie trafienia 25-34mm: 7 - 37m
-odległość do celu o strefie trafienia 35-40mm: 7 - 42m

Pomiary wykonujemy dwutorowo i zapisujemy wynik. Najpierw domierzamy siatką celowniczą lub krzyżem poszczególną HZ i opisujemy sobie w notatkach jej wielkość (obraz) na tle krzyża a następnie przechodzimy na figurkę i opisujemy obraz jaki widzimy w celowniku pod kątem nieostrości.
HZnieostro

Do pomiarów należy wykorzystywać cele w kolorze srebrnym z czarnymi strefami trafienia bo taka kolorystyka dominuje obecnie na zawodach HFT.  Pomiar na figurkach w innej kolorystyce, szczególnie gdy blachy figurek będą ciemne,  może wyjść inaczej. Tak przechodzimy cały dystans od 7 do 42 metra dzięki czemu będziemy mieli za jednym razem opisane dwie podstawowe techniki wspomagania pomiaru odległości w HFT – pomiar wielkości HZ siatką celowniczą i pomiar odległości do celu za pomocą nieostrości.  Pomiar wielkości HZ powinniśmy wykonać dla podstawowych wielkości HZ czyli 15mm, 20mm, 25mm, 35mm i 40mm. Oczywiście mogą zdarzyć się pośrednie strefy trafienia ale wciąż jest to rzadkość na torze.  Podczas pomiaru nieostrości powinniśmy zwracać uwagę i zapisywać szczegóły tzn. na jakim dystansie zaczyna rozmywać się krzyż, na jakim cel, jak wyraźnie na danym dystansie widzimy np. przestrzeliny na HZ czy na blasze a na jakim dystansie widzimy je już rozmyte itd.

Dość dobrze i przystępnie całą procedurę opisał Witold Bojanowski na forum bron.pl w temacie LINK
i każdy początkujący strzelc powinien zapoznać się z tym opracowaniem.

Finalnie powinniśmy wykonać sobie notatki np. w formie jak poniżej, które zawierać będą podstawowe dane dotyczące trajektorii jak i wytyczne w zakresie oceny odległości siatką celowniczą.

kompletne notatki

Na koniec kwintesencja HFT. Postawy wymuszone stojąca i klęcząca. Wprawdzie w regulaminie pozostaje jeszcze możliwość zastosowania postawy wymuszonej z podparciem ale w zasadzie organizatorzy nie przygotowują już takich stanowisk i na torach spotykamy wyłącznie postawy bez możliwości podparcia.
 
Wśród strzelców krąży powiedzenie, że „zawody wygrywa się wymuszonymi”. Jest ono ze wszech miar uzasadnione. Po pierwsze na torze 30-stanowiskowym jest postaw wymuszonych sześć a na torze 40-stanowiskowym aż osiem. Przy obecnym poziomie polskiego HFT, gdzie aby myśleć o wysokich lokatach nie można spudłować więcej niż dwa może trzy  razy, na stanowiskach z postawami wymuszonymi nie możemy sobie pozwolić na zbyt liczne błędy. Dopiero jak poprawimy skuteczność z postawy stojącej i klęczącej możemy myśleć o zbliżeniu się do czołówki zawodów – to pierwszy krok. Są oczywiście kolejne, jak to z reguły bywa trudniejsze … bo jak zbliżymy się już do wymarzonych wyników na torze z dwoma czy trzema jedynkami to „tam”, będzie na nas już czekać duża grupa zaprawionych na torach nie tylko w kraju ale i za granicą bardzo doświadczonych i świetnie strzelających zawodników na czele z Dariuszem Kidą czy Januszem Peluchą i gotowych do dogrywki. Bo właśnie w drodze dogrywki najczęściej ustalane są ostateczne miejsca na podium zawodów. Dodatkowo podczas dogrywek musimy liczyć się z kolejnym aspektem podnoszącym poziom stresu jak i czasem mocno rozpraszającym a mianowicie licznie zgromadzoną publicznością. I w takich właśnie warunkach będziemy zmuszeniu oddawać serie strzałów z postaw wymuszonych. Zatem jeszcze raz należy podkreślić wagę należytego wyszkolenia tych umiejętności.

p1020703 rs2

Na temat zasad budowania postaw strzeleckich w konkurencjach olimpijskich można znaleźć w internecie wiele pomocniczych artykułów jak i filmów. Należy kierować się zawartymi w nich instrukcjami z założeniem, że są to tylko wytyczne wyjściowe gdyż po pierwsze postawa strzelecka jest indywidualną kwestią każdego zawodnika i praca nad nią wymaga dużo czasu a po wtóre nasze strzelectwo terenowe wymaga też pewnej specyfiki. Niemniej dobrą bazą są wytyczne przejęte ze strzelectwa tarczowego.
 
Z przykładowymi postawami zawodników HFT można zapoznać się w innym artykule: LINK

Nie nauczymy się prawidłowej postawy po kilku złożeniach.  To zadanie wymaga dużo pracy. Jednak przed zawodami należy chociaż kilka razy przyjąć postawę stojącą i klęczącą. Sprawdzić jakie ułożenie nam ewidentnie nie pasuje a jakie ułożenie będzie dla nas najbardziej naturalne i powtarzalne.Byłoby idealnie, gdybyśmy znaleźli również czas na co najmniej jeden trening na wietrze. Oprócz błędów w ocenie odległości wpływ wiatru jest chyba drugim najczęstszym czynnikiem powodującym brak celnego trafienia w HFT. Kilka porad na ten temat znajduje się w innym artykule: LINK

LINKI DO KOLEJNYCH CZĘŚCI ARTYKUŁU:

Przygotowanie do zawodów HFT część I - sprzęt i akcesoria
Przygotowanie do zawodów HFT część II - ustawienie zestawu strzeleckiego
Przygotowanie do zawodów HFT część III - przestrzelanie i opisanie trajektorii pod kątem zawodów HFT

copyrights©strzelectwoterenowe.pl
 

YouTube Video

  • Najnowsze artykuły
  • Popularne artykuły
Silhouette

Silhouette

2013-02-24 19:15:57

Hunter Field Target

Hunter Field Target

2013-02-24 19:07:59

Field Target

Field Target

2013-02-24 18:36:56

Metody określania odległości w HFT

Metody określania odległości w HFT

2020-02-11 23:00:00

Partnerzy

Field Target

ft miniField target (FT) – konkurencja, której zasady zostały najwcześniej określone. Polega na strzelaniu z karabinka pneumatycznego co celów, w których strefa trafienia (KZ) ma wielkość od 15 do 40 mm. Cele umieszczone są na dystansie od 8 do 50 metrów.  [ więcej ]

Hunter Field Target

hft poprawiony miniHunter field target (HFT) – konkurencja, której zasady opracowano trochę później niż FT. Głównym zamysłem tej konkurencji jest wprowadzenie zasad bardziej zbliżonych do tych, które spotyka się podczas polowań. [ więcej ]

Silhouette

sylwetki miniSilhouette (z ang. sylwetki) to nic innego jak wycięte z kilkumilimetrowej, stalowej blachy sylwetki zwierząt: kurczak, dzik, indyk i muflon, ustawione na podwyższeniu (półce), na określonych odległościach. Jedynym zadaniem strzelca jest trafić jednym strzałem każdą sylwetkę strącając ją z półki. [ więcej ]

Last News

FX WILDCAT MKII

FX WILDCAT MKII

2022-11-23 12:18:38

 Paragon 3x18 Micro Prism Scope

Paragon 3x18 Micro Prism Scope

2022-11-18 17:53:34

Puchar Małopolski HFT/FT 2022

Puchar Małopolski HFT/FT 2022

2022-10-30 11:15:25

Dalmierz laserowy Paragon 6 x 25 GENII

Dalmierz laserowy Paragon 6 x 25 GENII

2022-10-11 12:52:09

Popular News

TARGI IWA 2013

TARGI IWA 2013

2013-03-05 08:33:59

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

2015-01-30 19:24:24

Odznaka strzelecka PFTA

Odznaka strzelecka PFTA

2013-03-06 01:19:51

Odszedł Andrzej Skiba

Odszedł Andrzej Skiba

2013-11-06 17:56:33

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %