• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

LOV-21 remont i mała modyfikacja

lov21W skrócie:

1) Remont
- Czyszczenie
- Usunięcie rdzy
- Uzupełnienie oksydy
- Wymiana uszczelnień
- Smarowanie
- Szlif i polerowanie zaworu strzałowego
- Naprawa zerwanego gwintu w obudowie (plastik)
- Naprawa pękniętego zbijaka zaworu (plastik)
- Malowanie farbą antykorozyjną spustu oraz uchwytu zamka

2) Modyfikacje:
- Dołożenie 2 oringów na przetokę zawór strzałowy -> lufa (+ uszczelniacz Loctite)
- Dołożenie 2 oringów na zamek
- Przedłużenie popychacza śrutu
- Piłowanie muszki aby nie odbijała światła
- Zwiększenie oporu otwierania zamka
------------------------------------------------------

Pojechałem na dw. Świebodzki i za 100 PLN kupiłem LOV'a-21 produkcji Czechosłowackiej. Było to ciut ryzykowne gdyż nie widać co jest w środku ale co tam, życie to ryzyko Pierwsze wrażenie po rozbiórce: o w mordę, przecież tu nic nie ma o_O

 1 r

Tak tak, na poniższym zdjęciu widać absolutnie wszystkie części jak na dłoni. W sumie 33 części. To jest najprościej zbudowany pistolet jaki mam. Co więcej, uważam że łatwiej nie da się tego zrobić. Brawo!

  2 r

Do zrobienia kilka rzeczy. Czyszczenie przewodu lufy, odrdzewianie detali, uzupełnianie oksydy, wymiana oringów, 2 poprawki konstrukcyjne, tj. założenie na popychacz śrutu (zamek) 2 oringów i przedłużenie oraz uszczelnienie przetoki zawór strzałowy - lufa.

Odrdzewić można dedykowanym środkiem, który zawiera ten sam kwas fosforowy co cola. Wrzucenie części do odrdzewiacza skończy się zdjęciem oksydy więc jeżeli ktoś jest purystą, trzeba potem położyć ją na nowo. Ja to odrdzewiałem miejscowo, pędzelkiem, a następnie całość oksydy odświeżyłem na zimno przy pomocy Nu Blak. Lufa była w tak dobrym stanie że nie musiałem jej ruszać, tylko wyczyścić.
Język spustu pomalowałem Hammerite, zamek z resztą też, tyle że rozcieńczoną farbą. Oczywiście malowałem wyłączenie części wystające z obudowy. Za to szczerbinkę tylko wyczyściłem i odnowiłem oksydę. Ogólnie staram się zabezpieczać części dotykane palcami, pot jest strasznie agresywny.
Oringi zostały wymienione na nowe, przy czym każdy był smarowany gęstym smarem silikonowym.
Trzeba też liczyć się z koniecznością naprawy gwintów obudowy klejem epoksydowym. To mimo wszystko tylko plastik.


  3 r

Skoro mówimy o lufie, po wyczyszczeniu jest lustro. Lekko czokowana, trapezowa, 10-bruzdowa.

  4 r

Gwint jest stosunkowo głęboki, naprawdę fajny.

  5 r

Tak wygląda to teraz:

  6 r

  7 r

Zamek jeszcze bez popychacza:

  8 r

A tu już wersja finalna:

  9 r

Muszka ponacinana pilnikiem żeby była bardziej odporna na strzelanie pod światło

  10 r

Wyniki mnie jeszcze nie zadowalają. Wprawdzie wylotowa energia kinetyczna rzędu 4.5-5J jest jak na pistolet duża, to jej rozrzut mógłby być mniejszy. Myślę że to się poprawi po kilku seriach gdy mechanizm się na nowo dotrze i gaz wypłucze nadmiar smarów. Zamontowanie popychacza śrutu zwiększyło liczbę użytecznych strzałów o 15-20 z naboju 8g. W tej próbie zamiast CO2 użyłem N2O ale nie ma to znaczenia. Parametry są niemal identyczne, Charakterystyka po uwzględnieniu rozrzutu jest płaska więc LOV ma ogromny potencjał.
Po prawej dla porównania rozrzut prędkości / energii wylotowej HW40PCA. Jest do czego dążyć.

11 r

 Jeszcze jedna ważna rzecz. Popychacz się nie wycofuje bo wykonałem niewielki frezik. Wziąłem go w rękę i zobaczyłem ślad po którym przesuwa się po nim kulka (ta kulka która jest dociskana sprężynką pod szczerbinką). Wziąłem frez kulkowy śr. ok. 3mm i na końcu śladu pozostawionego przez kulkę (czyli dalej od lufy) zebrałem frezem około 0.2mm materiału. Nie zrobiłem tego dokładnie w punkt na końcu lecz minimalnie dalej, za kreską. Dzięki temu popychacz jest zawsze dociśnięty i ma wystarczający opór otwarcia by się nie cofać przy strzale. Chyba że strzelasz 2-3-4 śrutami naraz to się otworzy :)

Wszystkie dodane oringi są 3x1. Zarówno te uszczelniające tuleję łączącą zawór z lufą jak i te na popychaczu śrutu. Te jednak musiałem założyć na frez i zebrać trochę gumy z średnicy zewnętrznej żeby całość wchodziła w lufę gładko.

 

autor: Marcin Szczurowski

 

YouTube Video

  • Najnowsze artykuły
  • Popularne artykuły

Partnerzy

Field Target

ft miniField target (FT) – konkurencja, której zasady zostały najwcześniej określone. Polega na strzelaniu z karabinka pneumatycznego co celów, w których strefa trafienia (KZ) ma wielkość od 15 do 40 mm. Cele umieszczone są na dystansie od 8 do 50 metrów.  [ więcej ]

Hunter Field Target

hft poprawiony miniHunter field target (HFT) – konkurencja, której zasady opracowano trochę później niż FT. Głównym zamysłem tej konkurencji jest wprowadzenie zasad bardziej zbliżonych do tych, które spotyka się podczas polowań. [ więcej ]

Silhouette

sylwetki miniSilhouette (z ang. sylwetki) to nic innego jak wycięte z kilkumilimetrowej, stalowej blachy sylwetki zwierząt: kurczak, dzik, indyk i muflon, ustawione na podwyższeniu (półce), na określonych odległościach. Jedynym zadaniem strzelca jest trafić jednym strzałem każdą sylwetkę strącając ją z półki. [ więcej ]

Last News

Red Win Seasons 4-16x44FFP

Red Win Seasons 4-16x44FFP

2022-01-16 17:02:04

VASTFIRE Flashlight 1200

VASTFIRE Flashlight 1200

2022-01-16 14:30:57

YUBEEN OPTICS

YUBEEN OPTICS

2022-01-05 14:35:00

Mistrzostwa Polski 2021

Mistrzostwa Polski 2021

2021-10-18 07:54:43

Popular News

TARGI IWA 2013

TARGI IWA 2013

2013-03-05 08:33:59

Odznaka strzelecka PFTA

Odznaka strzelecka PFTA

2013-03-06 01:19:51

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

2015-01-30 19:24:24

Odszedł Andrzej Skiba

Odszedł Andrzej Skiba

2013-11-06 17:56:33

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %