• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Mistrzostwa Świata HFT 2019-Hall of Fame

M4

W dniach 22-23 czerwca 2019 roku w Kaletach odbyły się Mistrzostwa Świata HFT organizacji WHFTO. W dwudniowych zmaganiach wzięło udział ponad dwustu zawodników z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii, Węgier, Słowacji, Holandii, Włoch, Niemiec ale i z tak odległych państw jak Republika Południowej Afryki czy Iran.
Dwudniowa rywalizacja przebiegała sprawnie, w dobrych warunkach pogodowych, z temperaturą oscylującą w okolicach 25 stopni, której towarzyszyły jednak momentami dość mocne podmuchy wiatru. Tegoroczne Mistrzostwa Świata podobnie jak ubiegłe całkowicie zdominowali nasi zawodnicy zwyciężając we wszystkich najważniejszych konkurencjach.

Czytaj więcej...

 

Mistrzostwa Świata HFT 2021

2


W dniach 23-25 lipca w miejscowości Skycov na Słowacji odbyły się Mistrzostwa Świata HFT organizacji WHFTO. Wśród uczestników oprócz licznej ekipy gospodarzy wyróżniały się również silne grupy strzelców z Czech, Węgier oraz Niemiec. Na tak ważnej imprezie nie mogło zabraknąć Reprezentacji Polski na czele z Dariuszem Kidą - obrońcą tytułu Mistrza Świata oraz Sławomirem Wiśniewskim – dwukrotnym srebrnym medalistą mistrzostw w kategorii karabinków z odrzutem.Strzelnica techniczna czynna była cały dzień w piątek oraz przed każdą sesją strzelecką w sobotę i niedzielę. Jednak z uwagi na swoją lokalizację na szerokiej przełęczy pośród otwartych łąk bardziej była punktem widokowym na malownicze pasma górskie otaczające Skycov niż miejscem przeznaczonym do sprawdzenia karabinków i celowników.  Silny, zmienny wiatr hulał na zero range nieprzerwanie.  Na czterdziestym metrze pociski często trafiały nawet o dwa doty od punktu celowania. Precyzyjne wyzerowanie czy weryfikacja ustawień była praktycznie niemożliwa.

W sobotę rano po oficjalnej ceremoni otwarcia oraz przydługiej odprawie zawodnicy udali się na tor biały. Około godziny 10.45 padły pierwsze punktowane strzały. Tor biały zlokalizowany był po południowej stronie biura zawodów i w całości położony był w lesie. Charakteryzował się celami ostrzeliwanymi na dużych dystansach niekiedy pod ekstremalnie ostrymi kątami w górę. Bez właściwej poprawki nawet trafienie w korpus figurki za jeden punkt bywało bardzo trudne gdyż cele były niewielkie i posiadały często jedynie minimalne wymagane regulaminem kilka centymetrów „blachy” wokół czarnych okręgów stref trafienia.
Również na stanowiskach, na których cele ostrzeliwane były z postaw wymuszonych uczestnicy imprezy musieli zmierzyć się ze strzałami pod kątem w górę. Oczywiście tu również figurki były najmniejsze z możliwych z jedynie 2-centymetrową obwódką „blachy” - efekt - na stanowiskach nr 11 i 34 (postawa stojąca) jak i nr 14 (postawa klęcząca) wielu zawodników zapisało do kart startowych „0” punktów. Pozostałe cele wymuszone tego dnia były już usytuowane względnie poziomo niemniej za każdym razem były to stanowiska bardzo wymagające. Sekcja toru od celu numer 15 charakteryzowała się również bardzo niewygodnymi stanowiskami strzeleckimi usytuowanymi na przełamaniu skarpy przebiegającej równolegle do drogi. Tego dnia na torze było 4-5 celów na dystansie do 10 metra rzadko już spotykanych w takiej ilości podczas zawodów HFT tej rangi.

W niedzielę zawodnicy rywalizowali na torze niebieskim, który zaczynał się na otwartej łące niedaleko range zero. W tej strefie toru silny, zmienny wiatr powodował, że każdy strzał był ekstremalnie trudny.Już cel nr 1 z HZ 15mm  ustawiony na dystansie ponad 20 metrów był nie lada sprawdzianem umiejętności strzeleckich.Dodatkowo wszystkie cele w tej sekcji toru należało ostrzeliwać z tak zwanych wysokich łokci gdyż na przedpolu przebiegał garb terenu zasłaniający figurkę w chwili gdy zawodnik obniżał się i chciał oprzeć stopkę o podłoże.

Cele numer 2, 3 i 4 to była już kwintesencja HFT – otwarta górska łąka, mocny zmienny wiatr, kąt strzału lekko w dół i wysokie łokcie. Nawet zawodnicy ze ścisłej czołówki tracili w tym miejscu cenne punkty.Łąka kończyła się dwoma stanowiskami z postawami wymuszonymi stojącą i klęczącą. Oczywiście figurki posiadały najmniejsze z możliwych HZ z jedynie 2-centymetrową obwódką „blachy”. Łączna średnica  celu nie przekraczała 8,0cm co w połączeniu z trudnymi warunkami i stresem startowym powodowało, że czerwona lampka, która miała sygnalizować trafienie w figurkę zapalała się niezmiernie rzadko.

Następnie zawodnicy wchodzili do lasu w obszar względnej wiatrowej ciszy ale to nie znaczy, że można było pozwolić sobie na chwilę dekoncentracji.  Las był gęsty, konary grube a do poziomu  gdzie montowano cele, nisko nad ziemią,  docierało już niewiele światła. W takich warunkach mocno ostrzelane figurki ukryte w zacienionych miejscach były niezmiernie trudne do trafienia.

Kolejna, jak się potem okazało krytyczna dla ostatecznych wyników rywalizacji część toru obejmowała stanowiska  o numerach od 21 do 26.  Usytuowana była na zboczu góry z celami ostrzeliwanymi ostro w dół.Tu las był już lekko rozrzedzony i wiatr dawał ponownie o sobie znać szczególnie na dalekich celach. Figurki na bliższych dystansach wcale nie były łatwiejsze. Posiadały małe hit zony 15 mm przez co poprawka na ostry kąt musiała być niezwykle precyzyjna.Do tego oczywiście strzelanie ostro w dół łączy się nierozerwalnie z wysokimi łokciami. Suma wszystkich tych utrudnień składała się na obraz jednego z najtrudniejszych odcinków dla zawodników podczas całych mistrzostw.

Najbardziej HFT, które znamy na co dzień tor przypominał na stanowiskach o numerach od 27 do 31. Postawę można było przyjąć w miarę wygodnie, cele były dobrze widoczne i usytuowane na niewielkiej wysokości nad ziemią.Jedyną przeszkodą w celnym trafieniu mógł być ewentualnie jakiś podmuch wiatru, którego nie przewidział zawodnik lub skrajna pomyłka w ocenie odległości. Generalnie większość uczestników imprezy przechodziła ten fragment toru z wysokim dorobkiem punktowym.

Zapas punktów był potrzebny bo na stanowisku nr 32 czekał jeden z najtrudniejszych celów wymuszonych całej imprezy – niewielki lizak ostrzeliwany z postawy stojącej w okolicach 30 metra od stanowiska.Następnie tor przechodził na dwie szerokie polany. Tu znowu podmuchy wiatru potrafiły przenieść lecący w powietrzu lekki pocisk o kilka centymetrów poza punktowaną strefę trafienia tym bardziej, że dominowały cele o małych gabarytach i w okolicach maksymalnych dopuszczalnych dystansów.Tor kończył się pomiarem energii karabinków. Generalnie organizator stosował zasadę, że uczestnicy strzelali na chrono śrutem organizatora ale zdarzały się wyjątki od tej reguły. Szczęśliwie członkowie polskiej ekipy przeszli kontrolę sprzętu wzorowo.

Po dwóch dniach zmagań okazało się, że lider po pierwszym dniu i obrońca tytułu Mistrza Świata z roku 2019 - Dariusz Kida  stracił w niedzielę kilka punktów i ostatecznie musiał zadowolić się trzecią lokatą w kategorii OPEN. Pierwsze miejsce i tytuł  Mistrza Świata HFT 2021 wywalczył Węgier Sándor Szilágyi pokonując w dogrywce reprezentanta gospodarzy Mateja Grega.Dobry start zaliczył również Sławomir Wiśniewski, który po pogoni w niedziele odrobił straty z toru białego i również stanął na najniższym stopniu podium w kategorii SPRINGER.

Polskę na tegorocznych Mistrzostwach Świata  HFT reprezentowali: Ewa Kobyłecka, Wiesław Merkwa, Jan Kobyłecki, Sylwester Ślosarczyk, Wojciech Smolorz, Sławomir Wiśniewski, Dariusz Kida, Stanisław Gurba, Konrad Fedorowicz, Tomasz Kocemba a kibicował i wspierał nas Michał Kobyłecki.

Wiesław Merkwa wywalczył doskonałe czwarte miejsce w kategorii VETERAN a Ewa Kobyłecka zajęła 7 lokatę wśród kobiet. Tomasz Kocemba z dobrym wynikiem zamknął pierwszą dziesiątkę mistrzostw w kategorii OPEN, Wojciech Smolorz uplasował się na 12 a Jan Kobyłecki na 17 miejscu. Konrad Fedorowicz zajął 26 a Sylwester Ślosarczyk 31 lokatę.

Pierwsza dziesiątka kategorii OPEN

Pierwsza dziesiątka kategorii SPRINGER

Pierwsza dziesiątka kategorii LADIES

Pierwsza dziesiątka kategorii VETERAN

W kategorii Teams pierwsze miejsce zajęła ekipa z Węgier przez Czechami i Słowakami.
Team Poland uplasował się na czwartej pozycji z taką samą liczbą punktów jak reprezentacja gospodarzy.

Następne Mistrzostwa Świata HFT odbędą się w roku 2022 na Węgrzech.

PEŁNE WYNIKI MISTRZOSTW ŚWIATA HFT 2021
Jubileuszowe Zawody HFT/FT "Tawerniaki" 2021

8

W dniu 20 czerwca na terenie ośrodka w Bojanowie rozegrano piętnaste, Jubileuszowe Zawody HFT/FT "Tawerniaki" 2021.
Organizatorem imprezy był  LOK Koło Strzelectwa Terenowego E-TAWERNA.
Przed zawodami każdy z uczestników mógł sprawdzić swój sprzęt na strzelnicy technicznej w panujących tego dnia ekstremalnych warunkach pogodowych.Temperatura powietrza już podczas ZERO RANGE znacznie przekraczała 20 stopni ale po rozpoczęciu rywalizacji upalne, parne powietrze nawet w cieniu osiągało ponad 30 stopni Celsjusza.
Ochłody zawodnikom nie dawał ani sosnowy cień, ani południowy wiatr który przez cały dzień wiał wprawdzie w Bojanowie ale był tak gorący, że nie zapweniał on uczestnikom imprezy praktycznie żadnej ulgi.  
Ale tropikalne warunki dawały się we znaki nie tylko uczestnikom, cierpiał również sprzęt.
Wielu strzelców ze zdumieniem obserwowało punty trafienia swoich pocisków na tarczach podczas ZERO RANGE znacznie odbiegające od tego czego się spodziewali.
Prace zawodników na strzelnicy technicznej utrudniały dodatkowo dość mocne ruchy powietrza potrafiące przenieść lekki śrut nawet o kilka centymetrów w prawo od punktu celowania.
Generalnie należało wykorzystać czas na strzelnicy technicznej do maksimum gdyż wpływ wysokiej temperatury na zestawy strzeleckie był na prawdę ogromny.
Kto nie zweryfikował sprzętu przed zawodami często po zakończeniu rywalizacji z nietęgą miną wymieniał z innymi uczestnikami  swoje spostrzeżenia o ilości klików lub centymetrów o które zmienił się jego punkt trafienia.
Czasem  były to cztery kliki a czasem czternaście, czasem w dół a czasem w prawo – tak właśnie oddziaływał na zestawy strzeleckie tropikalny upał tego dnia.
Koło godziny 10.00 rozpoczęła się odprawa a potem zawodnicy udali się na tor strzelecki.Tor ustawiał między innymi aktualny Mistrz Świata HFT Dariusz Kida i było widać praktycznie na każdym stanowisku.
Cele były zaplanowane w całym  zakresie dystansów co obecnie rzadko spotyka się na torach HFT gdzie dominują odległe figurki, strzelane głównie „pierwszym  dote'em”.Podczas tych zawodów było jednak inaczej.
Na każdym stanowisku należało zachować sto procent czujności gdyż jak się okazało często trudniejszy był cel stojący bliżej, do którego trzeba było precyzyjnie określić dystans, niż ten na pewnym dalekim "maksie".Teren zawodów rozgrywanych pomiędzy nieczynnym ośrodkiem  domków letniskowych bardzo utrudniał ocenę odległości i niektórzy zawodnicy mylili się czasem o kilka metrów.
Ale tego dnia nawet poprawna ocena dystansu nie dawała gwarancji sukcesu gdyż ogromnym  utrudnieniem  dla uczestników był wiatr praktycznie cały czas towarzyszący zawodnikom na torze.
Nawet jeżeli na stanowisku wydawało się, że ruch powietrza ustał to na trasie dolotu i przy celu wiało już praktycznie nieprzerwanie.
Czasem  wystarczyła poprawka jedynie do krawędzi HZ ale już na kolejnym celu niezbędne było przeniesienie krzyża na skraj samej figurki.Jak to z reguły bywa na wietrze, niekiedy przyjęta poprawka była już mocno nieaktualna zanim śrut dotarł do celu i wtedy strzelec mógł odetchnąć z ulgą jeżeli do karty startowej mógł wpisać chociaż jeden punkt.Oczywiście na torze nie mogło zabraknąć figurek ostrzeliwanych z postaw wymuszonych.
Wprawdzie nie były one relatywnie trudne ale po raz kolejny wpływ spiekoty i duchoty dał znać o sobie i nawet strzelcy z czołówki z obu kategorii tracili, szczególnie na celach ostrzeliwanych z postawy stojącej, wiele punktów.W kategorii HFT1 dwóch zawodników zakończyło rywalizację z wynikiem 73 a trzech uzyskało 72 punkty. 
To pośród nich w drodze dogrywki ustalono ostateczną kolejność na podium imprezy.
Dogrywki nie trwały jednak długo i już po pierwszej rundzie strzelań poznaliśmy zwycięzców.Pierwsze miejsce wywalczył Sylwester Ślosarczyk, za nim  na podium  uplasował się Tomasz Kocemba i Tomasz Pastusiński, który wywalczył jednocześnie tytuł najlepszego Weterana imprezy.

W HFT 2 triumfował Sławomir Wiśniewski przed Sławomirem Wałęgą i Krzysztofem Zagórskim.W kategorii juniorów najwyższy wynik wystrzelał Mateusz Smardz. Wszyscy juniorzy zostali wyróżnieni.

Najlepszą Kobietą imprezy została Ewa Kobyłecka a Weteranem Tomasz Pstusiński.

WYNIKI:
HFT1
1. Sylwester Ślosarczyk - 73 (dogrywka)
2. Tomasz Kocemba - 73 (dogrywka)
3. Tomasz Pastusiński - 72 (dogrywka) - Najlepszy Weteran
4. Krzysztof Kowalczyk - 72 (dogrywka)
5. Andrzej Dunin - 72 (dogrywka)
6. Krzysztof Janeczek - 71
6. Dawid Kobyłecki - 71
6. Tomasz Żebracki - 71
9. Wiesław Smardz -69
10. Jan Kobyłecki - 68
10. Sylwek Ratomski - 68
10. Piotr Kolman - 68
13. Robert Kowalski - 67
13. Tomasz Boligłowa - 67
15. Mariusz Skarubowicz - 66
16. Ewa Kobyłecka - 62 - Najlepsza Kobieta
16. Mateusz Gozdalski - 62
18. Józef Białek - 61
19. Wojciech Swachta - 60
19. Artur Filip - 60
21. Marcin Trojnar - 58
22. Bartek Paluch - 57
23. Jerzy Świstak - 56
23. Zdzisław Słaby - 56
23. Dariusz Kieljan - 56
26. Marek Urjasz - 54
26. Katarzyna Trojnar - 54
28. Piotr Frej - 52
29. Kamil Drelich - 51
30. Dorota Nowak-Frej - 45
31. Marek Puzio - 43
32. Andrzej Jarząb - 41

HFT2
1. Sławomir Wiśniewski - 69
2. Sławomir Wałęga - 66
3. Krzysztof Zagórski - 65
4. Artur Łowczak - 63
4. Wojciech Górecki - 63
4. Krzysztof Walicki - 63
7. Stanisław Gurba - 59
8. Bogdan Furtak - 58
8. Albert Mazurek - 58
10. Oleksander Gaponov - 56
10. Jacek Wójcik - 56
12. Tomasz Gatlik - 55
12. Rafał Strąkowski -55
14. Marcin Kukułka - 53
15. Marcin Tracz - 52
16. Piotr Kawa - 50
17. Witold Rudnik - 45
17. Robert Drożdż - 45
19. Michał Kudła - 38

Juniorzy
1. Mateusz Smardz- 69 - Najlepszy Junior
2. Zofia Wójcik - 63
3. Piotr Kocemba - 60
4. Arek Wójcik - 58
4. Wojciech Walicki - 58
6. Michał Kobyłecki - 53

Tor zaprojektował i sędziował Adik, ustawiali KrzysztofK i bobik66, pomagali przy budowie i składaniu toru Zagorek, Tomek_tom, Dosia, mati07, PuMa, Marino, Janec_k.
Teren pod tor i strzelnicę techniczną przygotował mati07.

Dzień wcześniej w ramch zlotu rozegrano konkurencje sylwetkowe.

Silhouette pistolet:
1. Piotr Kolman - 24
2. Dariusz Kieljan - 18
3. Tomasz Żebracki - 17
4. Zdzisław Słaby - 17
5. Dariusz Kida - 16
6. Wiesław Smardz - 11
7. Mateusz Smardz - 9
8. Józef Białek - 7
Konkurencję przygotował i sędziował Oko.

Silhouette karabin:
1. Dariusz Kida - 25
2. Józef Białek - 21
3. Krzysztof Ćwik - 20
4. Robert Kowalski - 18
5. Artur Filip - 16
6. Krzysztof Walicki - 16
7. Jerzy Świstak - 16
8. Dariusz Kieljan - 15
9. Zdzisław Słaby - 15
10. Dorota Nowak-Frej - 15
11. Piotr Kolman - 15
12. Tomasz Żebracki -15
13. Mateusz Smardz -14
14. Bartłomiej Paluch - 14
15 Sylwek Ratomski - 14
16. Bogdan Furtak - 14
17. Wiesław Smardz - 14
18. Marcin Trojnar - 13
19. Piotr Frej - 12
20. Daniel Kozioł - 12 (jedno przejście)
21. Marek Urjasz - 9
22. Katarzyna Trojnar - 8
Konkurencję przygotowali Bodzio_75 i Mati07, sędziował Zagorek.

Strzelcami wybornymi "W dechę Tawerna" byli Dariusz Kieljan, Jerzy Świstak, Mateusz Smardz, Krzysztof Ćwik, Artur Filip.

Zwycięzca HFT1 - Sylwester Ślosarczyk - podczas dogrywki:
https://www.youtube.com/watch?v=HFraXZh1Sxg

Najlepszy Weteran - Tomasz Pstusiński - podczas dogrywki:
https://www.youtube.com/watch?v=ajPrnY3W98U

Dziękujemy Organizatorom za udaną imprezę i do zobaczenia na kolejnym zlocie!

Archiwalne relacje z zawodów
Czytaj więcej...

Otwarcie Pucharu PFTA 2021

Tegoroczne otwarcie Pucharu PFTA odbyło się w dniu 9 maja na terenie Kolibki Adventure Park w Gdyni.
Organizatorem imprezy była Trójmiejska Grupa Strzelecka.
Dzień wcześniej (w sobotę) rozegrano konkurencje Silhouette karabin oraz Silhouette pistolet.

Czytaj więcej...

V eliminacja Pucharu Zimowego 2020

20201213 111907

W Niedzielę 13 grudnia 2020 roku w Łazach na "KANIONIE" odbyły się zawody kończące tegoroczny Puchar Zimowy FT/HFT.
Do rywalizacji podczas ostatniej eliminacji wstawiła się prawie w komplecie pucharowa czołówka.
W HFT 2 nie zabrakło Mistrza Świata – Sławomira Opieli i vicemistrza Sławomira Wiśniewskiego, którzy wraz z Dawidem Dyrczem i Tomaszem Marszałkiem mieli stoczyć pojedynek o podium w tej kategorii.

Czytaj więcej...

IV eliminacja Pucharu Zimowego 2020

7

IV runda Pucharu Zimowego 2020 rozegrana została w dniu 8 marca na terenie Ośrodka Mikstat Las w Mikstacie. Organizatorem imprezy była Dolnośląska Grupa Strzelectwa Terenowego BEAVER. Mikstat od lat przyciąga strzelców z całej Polski nie tylko urokiem lasów sosnowych ale przede wszystkim doskonałą organizacją jak i atmosferą panującą podczas trwania całego dnia zawodów. Nad wysokim poziomem toru strzeleckiego czuwali organizatorzy wśród których byli zawodnicy ze ścisłej międzynarodowej czołówki jak Sławomir Opiela, Tomasz Marszałek czy Damian Orzoł gwarantując tym samym, że tor na którym przebiegać będzie rywalizacja będzie na najwyższym światowym poziomie.

Czytaj więcej...

III eliminacja Pucharu Zimowego 2020

20200223 105448

W dniu 23 lutego w Bohuminie odbyła się trzecia eliminacja tegorocznego Pucharu Zimowego 2020.
Teren fabryki JSB Match Diablo - światowego potentata w produkcji najwyższej klasy śrutu używanego zarówno do strzelań ISSF jak i popularnego w strzelectwie terenowym exact'a od kilku lat gości strzelców z Czach i Polski na zawodach różnej rangi w tym regularnie jest miejscem zmagań Pucharu Zimowego.
Uczestników na Zero Range przywitał porywisty wiatr, który następnie nieprzerwanie towarzyszył zawodnikom podczas całego dnia rywalizacji.

Czytaj więcej...

YouTube Video

  • Najnowsze artykuły
  • Popularne artykuły

Partnerzy

Field Target

ft miniField target (FT) – konkurencja, której zasady zostały najwcześniej określone. Polega na strzelaniu z karabinka pneumatycznego co celów, w których strefa trafienia (KZ) ma wielkość od 15 do 40 mm. Cele umieszczone są na dystansie od 8 do 50 metrów.  [ więcej ]

Hunter Field Target

hft poprawiony miniHunter field target (HFT) – konkurencja, której zasady opracowano trochę później niż FT. Głównym zamysłem tej konkurencji jest wprowadzenie zasad bardziej zbliżonych do tych, które spotyka się podczas polowań. [ więcej ]

Silhouette

sylwetki miniSilhouette (z ang. sylwetki) to nic innego jak wycięte z kilkumilimetrowej, stalowej blachy sylwetki zwierząt: kurczak, dzik, indyk i muflon, ustawione na podwyższeniu (półce), na określonych odległościach. Jedynym zadaniem strzelca jest trafić jednym strzałem każdą sylwetkę strącając ją z półki. [ więcej ]

Last News

Strzelecka Liga Zimowa 2022

Strzelecka Liga Zimowa 2022

2022-03-27 17:31:38

Vector Veyron 4-16x44 FFP

Vector Veyron 4-16x44 FFP

2022-02-08 16:06:35

Vector Optics Continental 5-30x56 SFP

Vector Optics Continental 5-30x56 SFP

2022-02-08 07:07:35

Brinyte PT28

Brinyte PT28

2022-02-08 07:06:35

Popular News

TARGI IWA 2013

TARGI IWA 2013

2013-03-05 08:33:59

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

2015-01-30 19:24:24

Odznaka strzelecka PFTA

Odznaka strzelecka PFTA

2013-03-06 01:19:51

Odszedł Andrzej Skiba

Odszedł Andrzej Skiba

2013-11-06 17:56:33

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %